A Bükki Nemzeti Park Programjai, Téli Túrái 2025. február 13-16.

A Bükki Nemzeti Park Programjai, Téli Túrái 2025. február 13-16.
https://www.bnpi.hu/hu/esemenynaptar

1. A Mátra kincsei téli előadássorozat a Harkály Házban – Biológiai inváziók a magyar erdőkben – természetismereti előadás február 13. 17.30.
Dr. Csóka György erdőmérnök, entomológus, egyetemi tanár előadása.

2. Csillagászati program Felsőtárkányban: Távcsöves bemutatás, csillagles, csillagászati előadás a Bábakalács Természetiskolában- a Nyugati Kapu Látogatóközpontban február 14. 18 óra
A program során megismerkedhetnek egy hagyományos csillagászati távcsővel és a Seestar S50 okostávcsővel egyaránt, miközben az adott időszak leglátványosabb égitestjeit figyelhetik meg segítségükkel a természetiskola udvaráról. A csillagászati bemutatón és észlelésen kívül egy-egy csillagászati témájú előadásra is sor kerül az este folyamán….

3. Szakvezetéses túra a Tarjánka Szurdokban február 15. 9 óra.
A Mátra déli oldalába mélyülő patakvölgy hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb szurdoka, melynek látogatása a természeti értékek védelme és a balesetveszély matt csak a BNPI által szervezett szakvezetések keretében lehetséges.
A szurdok bemutatására ősszel és télen (augusztustól februárig) havonta egy alkalommal szervezünk szakvezetést, 2×20 fő számára…

4. Denevérles a Szent István-barlangbam február 15. 9 óra.
A program keretében az érdeklődők nemcsak a barlang hosszabb túráján vehetnek részt, ami útba ejti a Tordai-hasadékot és a Fekete-termet is, de bepillantást nyerhetnek ezeknek a titokzatos állatoknak a világába.
Ezúttal, rendhagyó módon, a barlang története, változatos formakincse és kialakulása mellett kiemelt figyelmet szentelünk a barlang élővilágára, az itt telelő „bőregerekre” és azok védelmére. A látogatók megtudhatják, vajon miért keresik fel a barlangokat a denevérek, miként vészelik át a tél viszontagságait, mivel táplálkoznak, hogyan segítik a barlangkutatók munkáját és jó eséllyel még függeszkedő példányokat is láthatnak….

5. Kocsonyafesztivál különjárat – Szeleta Szerelvény február 15. 10 óra.
A résztvevők a vadnövénykutató túrán a miskolci Szeleta Parktól indulva fedezhetik fel a minket körülölelő bükki erdő ehető részeit szakmai vezetés, erdei stand up keretén belül.
A program alkalmával valódi gasztroutazás részesei lehetnek, hiszen erdei különvonatot indítunk több megállóval. Az út alkalmával megismerkedhetnek a különböző vadzöldség, vadgyümölcs, gomba gyűjtés rejtelmeivel és felhasználási módjaival. A szakvezetést 2 fő, köztük Bózsó Gyula okleveles erdőmérnök, erdei food scaut, gombaszakellenőr, ehető vadnövény szakértő – Az ERDŐ finom könyv szerzője tartja.
Különvonat indulás: Papírgyári megálló
Terepi érkezési pont: 32 szelvény Csanyik-völgy

6. Téli barangolás az egykori trópusokon – az Ipolytarnóci Miocén Parkból egy szupervulkáni kitörés által konzervált Ősvilági Pompeji emlékhelyhez február 15.10.40-től

7, Urbex túrák a Lillafüredi sziklában február 15-16. 15 óra.
Jelenleg még a Szikla jövőbeli hasznosításának tervezési fázisában tartunk. Ennek során alapkövetelmény, hogy az ingatlan területére – ami a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark és Bükki Csillagoségbolt-park része is – jellemző különféle védettségi szinteket (pl.: Natura 2000 terület, országos jelentőségű természetvédelmi terület, a karsztvízforrások belső vízvédelmi övezete, stb.) fenn kell tartanunk. Egy ilyen tervezési és megvalósítási folyamat köztudottan időigényes feladat.
Így, amíg az épületkomplexum jelen állapotában látható, urbex túrák keretében mutatnánk be azt az érdeklődő közönségnek. Terveink szerint minden hónap második vasárnapján

https://www.bnpi.hu/hu/esemenynaptar

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.